Az Első Tekerés - alias A Nagy Papírhenger Előállítási Kísérlet. |
2015.02.08. 22:48:51 |
A papírhenger egy elég általános alapanyag. Jelen kísérletben cukros motornak szánt hengereket próbáltam készíteni. A végeredmény sajnos elég érdekes lett , de ne szaladjunk ennyire előre, inkább íme a hozzávalók és segédeszközök:
- Vízüveg - 1 literes palackból.
- Ecset - Közepesen hosszú szőrű, férjen be a vízüveges üveg száján.
- Gumikesztyű - 1x használatos vékony latex kesztyű
- Farúd - 12mm ármérőjű, kb 60 cm hosszú barkácsbolti.
- Tapétavágó - az erősebbik, vastag pengés fajta.
- Papír - meglepő ügye? Ez a kisérlet festék / barkácsbolti "Járható takarópapírral" zajlott. Viszonylag vastag, nehéz papír.
- Vonalzó / mérőszallag, jelölőfilc.
- Munkaasztal, nagy munkaterülettel.
Az eredeti tevem az volt, hogy 12mm belső átmérőjü 3-4mm falvastagságú hengereket készítek. A hosszúság kb 10-15cm-re volt tervezve, de ez a szám nem volt kőbe vésve. A rakétás kísérleteknél úgyse feltétlen baj, ha van némi különbség a hengerek hossza között, hogy többféle égésidőt is ki tudjak majd próbálni.
A munkamenet a következő volt:
- 4 darab 50cm*150cm csíkot vágtam a papírból.
- Egy kiválasztott csíkon szárazon gyakoroltam párszor a tekerést. Ez elsőre viccesnek tűnhet de aki még nem csinálta az egészen meglepődhet mennyire nem akar a papír szépen tekeredni az elején. Ekkor arra is rájöttem, hogy szerencsés ha a tekeréshez használt rúdra a papír szélénél rajzolok egymástól kb 1 centire 1-1 csíkot. Ugyanis ahogy tekeredik a papír el tud csúszni a rúdon. Viszont csak azt tudjuk észre venni ha befelé csúszik el, mert ekkor jól látható, hogy már nem érnek össze a szélek. Ha kifelé csúszik el, akkor eltakarja a másik végét és sokkal nehezebb észre venni, hogy félre csúszott. Ha viszont fel van jelölve két csík a rúdra akkor ha az egyik csíkra igazítva a papírt még ott van a másik csík, hogy lássuk a távolságot.
- A munkaasztalt leterítettem papírral mert ez egy eléggé ragasztóban tapicskolós folyamat. Erre fényes karácsonyi maradék csomagolópapírt használtam mintával lefelé de valószínüleg az eredeti takarópapírból is megteszi egy darab. Fontos, hogy a papír egy darab legyen (így újság mozaik kizárva) ugyanis menet közben jópárszor össze fog ragadni a kifolyt vízüveg miatt az éppen tekert henger és az asztalt védő papír és ha ez nem egy darab akkor össze vissza bomlik a takarásunk.
- Az előkészített papírcsikok közül egyet az 50 centis oldalával még szárazon rátekertem a rúdra pár fordulatot. Ekkor ki lehet tapasztalni merre van az egyenes. A legjobb hengerem akkor készült amikor 2-3 fordulatot is felküzdöttem és irányba állítottam a rúdra szárazon majd utánna csak asztal hosszan tekertem vissza és kentem be vízüveggel.
- A kenegetésnél ezt a papírt jó vastagon kell kenni. Nem fog elázni egykönnyen és attól végképp nem kell tartani hogy szétesik vagy elszakad. Jó erős az anyaga, hiszen festéshez tervezték takaró anyagnak. Ezért a vízüveget jó vastagon vittem fel.
Sajnos többször is előfordult, hogy elvétettem az irányt és elkezdett ferdén tekeredni a papír. Ekkor kénytelen voltam visszabontani és jól láthattam, hogy a csak módjával átkent felületek között nem is alakult ki igazi kötés.
Azok a felületek tapadtak össze rendesen amiknél a tekeréskor a henger elött egy kis "vízüveg hullám" futott végig ahogy nyomtam össze a lapokat. Természetesen ennek az is a velejárója, hogy valamennyi vízüveg oldalt kifolyik. Ezért erősen javasolt a munkaasztalt védeni egy másik papírral a kezünket meg kesztyüvel.
- Tekerés után a kész hengert ha még lehetett kicsit összébb toltam majd lehúztam a rúdról és pihenni tettem.
- Amikor eltekertem mind a négy ív papírt a legelső hengert elővettem és vissza tettem a rúdra. Mivel a szélein nem lett egyenletes a felület a papír elcsászkálása miatt ezért mind a két oldalán tapéta vágóval levágtam a nem tömör szakaszt. A maradék hengert három felé osztottam, majd szintén a tapétavágóval szétvágtam. A vágást úgy volt a legkönnyebb elvégezni, hogy a hengert a rúddal eggyütt forgattam miközben egyre jobban bele nyomtam a pengét. Amikor körbe átvágta akkor egyrést a tapétavágón is érezni de szét is csúszik egy picit a két hengerecske. Ekkor simán le lehet húzni a kész darabot.
Fontos, hogy a vágást mindenképp a hengerbe tett rúddal csináljuk mert ekkor nem fog eldeformálódni a papír.
Tanulságok :
- Bár roppant impozáns gondolat, hogy egyetlen papírcsíkból tekerünk meg egy hengert, de a papír elmászkálása komoly gondot tud okozni. A ragadós papírral nem annyira egyszerű visszafejteni aztán újra tekerni a szakaszt mivel ekkor már az alja is ragasztós a papirnak. Ha pedig nagyon erőszakoskodunk akkor begyűrődik a papir és akkor oda az egyenletes fal. Nekem ezt mindegyik tekerésnél sikerült sajnos valamennyire összehozni.
Lehet célszerűbb lenne több, rövidebb csíkból felépíteni a hengert és így kevésbé kell aggódni az utólagos korrekció illetve a tekerési irány miat.
- Szintén roppant vonzó gondolat, hogy nagy 50 centi széles hengert csinálunk egyetlen tekeréssel és utánna már csak azt daraboljuk fel a kívánt méretre. Itt a probéma az, hogy bizonyos szélsesség felett az ember tenyere már nem elég széles, hogy könnyen be tudja hajtani és le tudja fogni a teljes papírt. Így az induláskor rögtön vagy ferde vagy dudoros lessz egy szakasz amit késöbb már nem lehet kijavítani.
Legközelebb potosan akkora hengert fogok tekerni amekkora kell.
- A vízüveget tényleg durván kell adagolni. Inkább follyon ki oldalt minthogy ne tudja eléggé megfogni a két réteget. A most feltekert hengerek vágáakor illetve a levágott részek letekerésekor jól látszott, hogy bizony lettek részek ahol semmi tartás nem maradt a két papírréteg között.
Tehát inkább tocsogjon mint ne!
- A vízüveges papír még egy darabig egész jól vágható. Tehát nem feltétlen szükséges kezünket és lábunkat törni azért, hogy mindenképp egyenletesre tekerjük a széleket. Egyszerübb a végén levágni azt a pár centi bizonytalan részt. Ráadásul így garantáltan ragasztóban dús rétegek kerülnek a hengerünk szélére amik létfontosságuak a motor egybentartásához.
A végeredmény pocsék . Talán a negyede a csövegnek alkalmas motornak, a többi csak petárdának lenne csak jó. Azért még kiszárítom őket, aztán meglátjuk..
Az eredmények alább csatolva.
A teljes késztermék:
Közelről látható a hullámosodás miatti rétegelválás.
|
- <<Vissza
|
>>Vegyészfórum
>>Kiülő
Online felhasználók: 4
Ebből tag: 0
Látogatók: 3605102
Látogatók ma: 172
|